Gåsefod 2021 – Vores signaturvin

255,00 DKK

Vinbeskrivelse

Gåsefod er vingårdens signaturvin – i stil med en lækker tysk Riesling

Gåsefod 2022 er lavet på ful dmodne Solarisdruer. Den er koldgæret og 60% af den er fadlagret på et nyt fransk fad samt brugte sauterne fade. Dermed er vinen fyldig og kompleks, og samtidig frisk grundet vinens naturlige syreindhold. Stilen er i retning af Riesling Feinherb.  Dermed udtrykker vinen sig ved at være frisk i smuk balance med restsødmen.  Den har  smagsnoter i retning af hyld, citrus, græs og abrikos.

Facts:  13 gram sukker pr. liter,  7,8 g. syre pr. liter, Alkoholprocent 13,5%

 

Grundet restsukkerindholdet egner den sig perfekt til retter med sødme og varme – som der f.eks. er i det Asiatiske køkken, hvor der  typisk er lidt sukker men også godt med krydderier i maden. Det er også en perfekt vin til at nyde på solo i solen på terrassen.

The wine Gåsefod – Goose Foot – is made of well ripened Solaris grapes, which grow very well in the extraordinarily mild, almost Mediterranean micro-climate of Fejø in the very south of Denmark.  Gåsefod is a complex, full-bodied and rich wine, yet also a very fresh wine due to the high level of natural acidity and sweetness.  Notes of elderberry flower, citrus, grass and apricot.

Ikke på lager

Om forsendelsen af dine vine

Vi sender din vin med Post Nord pakkepost. Pakkepost afgår fra Fejø på hverdage kl. 9.30, og er som regel fremme allerede næste hverdag. Da vi er en lille virksomhed, sender vi pakkepost hver torsdag i ugen, dvs. vi samler og ekspederer ordrene en gang om ugen, med mindre andet er aftalt.

Ved køb af en hel kasse vin (6 flasker) betaler vi fragten hjem til dig . Ved køb af færre flasker koster fragten 125 kr.

Kort om Hvidtfeldt-Gundersen vine

Vingårdens vine er håndlavede, dvs. princippet for vinifikationen er at fremstille vinen så skånsomt som muligt og med færrest mulige hjælpestoffer. Vi er under omlægning til økologisk produktion, og vores vigtigste “funktionærmedarbejdere” er vingårdsgæssene, som holder græsset kort under vinstokkene.

Vores filosofi er at en god vin skal laves i marken, ved at give druerne optimale vækstvilkår og at holde dem naturligt stærke uden brug af pesticider og kunstgødning. – en vingårdsgås levere en klat hvert 6. minut….

Du skal være fyldt 18 år for at se indholdet på denne side.

Er du fyldt 18 år?